Jdi na obsah Jdi na menu
 


Školení na Srbickém rybníku

6. 9. 2008

Dne 6.9.2008 proběhlo školení pro hasiče z Votic na Srbickém rybníku , kde si každý člen procvičil jízdu na motorovém člunu a jeho obsluhu , teoretickou přípravu k tématům , která se vztahují k zásahu na vodě pro hasiče a pokládání a stahování norných stěn na vodě. Na závěr školení byl vyzkoušen ve vodě zásahový oblek SUNIT(pouze kalhoty) a FIREMAN IV.

 

Zásahový oblek SUNIT:

 Při použití tohoto obleku je důležité dbát opatrnosti ohledně nalití vody do kalhot. Z tohoto důvodu je dobré kalhoty v horní části stáhnout opaskem , aby voda nemohla dovnitř tak rychle zatékat a projistotu připnout na opasek záchranné lano pro případné vytažení hasiče z vody.

Při použití opasku vniká voda do kalhot velice pomalu a není problém pracovat ve vodě delší dobu.

Při povolení opasku se kalhoty (pokud mají vrchní okraj pod hladinou) rychle naplní vodou a v tomto případě je téměř nemožné ve vodě pořádně pracovat. Pro figuranta bylo obtížné vylézt z vody a to je v tomto rybníce nebahnité čisté dno s pozvolným vstupem. Na břehu byl v těchto naplněných kalhotech téměř neschopný chůze.

 

Zásahový oblek FIREMAN IV:

V tomto obleku vyzkoušel dobrovolně Milan Houdek vlézt do vody , kde plaval a zkoušelo se jak dlouho vydrží ve vodě.

00:00 - vlezl do vody

00:40 - voda zatéká mezi nohavice a boty

02:17 - začínají propouštět kalhoty

06:04 - vlhkost na zádech

07:39 - úplně promočené boty

08:23 - mokro v rukavicích

10:05 - celková vlhkost

11:24 - konec testu

Po celou dobu testu Milan plaval a stále se pohyboval. Ukázalo se , že oblek drží vzduch v oblasi prsou a ramen , který napomáhá udržení se nad vodní hladinou. Důležité je však nezvedat ruce nad hlavu - v tomto případě vzduch rukávy uteče a plavání je mnohem složitější. Milan se několikrát i potopil pod vodu , což nepřispělo k nějakému zhoršení jeho stavu ve vodě. V obleku se nechá plavat i v případě celkového namočení. Plavání je však velice náročné.

Z testu se ukázalo , že při pádu do vody je třeba zachovat klid , pohybovat se co nejméně a vyčkat na pomoc kolegů. Každopádně zvednutí rukou přispěje k celkovému urychlení promočení obleku.                                                                                                                                                                                                                          

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Školení na Srbickém rybníku

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář